Pedigree chart Katarina Matsdotter

1843-1914

Born 1843-07-20 in Ellan, Singö (AB). [1]
Baptized 1843-07-22.
Died 1914-10-29 in Backby, Singö (AB). [2]
Katarina Matsdotter.
Born 1843-07-20 in Ellan, Singö (AB). [1]
Died 1914-10-29 in Backby, Singö (AB). [2]

f Mats (E Ng 1/4) Andersson.
Born 1805-11-01 in Ellan, Singö (AB). [3]
Died 1852-10-04 in Ellan, Singö (AB). [4]
Bonde Norrgården, Ellan.


ff Anders (E Ng 1/4) Andersson.
Born 1766-05-01 in Österboda, Singö (AB). [5]
Died 1844-05-24 in Ellan, Singö (AB). [6]
Bonde Ellan Norrgården.


fff Anders Andersson.
Born 1731-06-18 in Fogdö, Singö (AB). [7]
Died 1808-09-29 in Österboda, Singö (AB). [8]
Bonde Österboda.


ffff Anders Olsson.
Born 1707 in Fogdö, Singö (AB). [9]

Bonde Fogdö Norrgården.


fffm Britta Ersdotter.
Born 1708 in Fogdö, Singö (AB). [9]
Died 1783 in Fogdö, Singö (AB). [10]


ffm Katarina Kajsa Karin (Bo Ö) Jonsdotter.
Born 1739-01-18 in Österboda, Singö (AB). [11]
Died 1825-11-24 in Boda, Singö (AB). [8]


ffmf Jonas (Bo Ö) Matsson.
Born 1715 in Österboda, Singö (AB). [9]

Bonde Österboda.


ffmm Britta Matsdotter.
Born 1710 in Björknäs, Häverö (AB). [12]
Died 1783-05-25 in Österboda, Singö (AB). [12]


fm Kristina Stina Kristoffersdotter.
Born 1763-04-15 in Bromma (AB). [13]
Died 1826-04-04 in Ellan, Singö (AB). [14]


fmf Kristoffer Andersson.
Born 1722 in Häverö (AB). [15]

Bonde i Bredsund No 1 1773-.


fmff Anders Eriksson.
Born 1685 in Häverö (AB). [16]
Died 1748-09-29 in Häverö (AB). [16]
Bredsund No 1 1711-1735.


fmfm Margareta Andersdotter Kuth.
Born 1675 in Häverö (AB). [16]
Died 1748 in Häverö (AB). [16]
Hustru i Bredsund No1.


fmm Margareta Andersdotter.
Born 1728 in Söderby, Singö (AB). [17]
Died 1769-03-08 in Bromma (AB). [17]


fmmf Anders Lars (Sö) Andersson.
Born 1701-04-01 in Söderby, Singö (AB). [18]

Bonden Söderby.


fmmm Annika Anna Olofsdotter Olsdotter.
Born in Ellan, Singö (AB). [9]



m Sara Abrahamsdotter.
Born 1805-12-26 in Ellan, Singö (AB). [19]
Died 1868-01-31.


mf Abraham (E Sg) Matsson.
Born 1759-05-02 in Ellan, Singö (AB). [20]
Died 1838-08-25 in Ellan, Singö (AB). [21]
Bonde Ellan.


mff Mats (E Sg) Persson.
Born 1719-12-18 in Ellan, Singö (AB). [22]
Died 1783-08-10 in Ellan, Singö (AB). [23]
Bonde Ellan Södergården.


mfff Per (E Sg) Andersson.
Born 1674 in Ellan, Singö(AB). [24]
Died 1737-06-11 in Ellan, Singö (AB). [8]
Bonde Ellan Södergården.


mffm Ingrid Pehrsdotter.




mfm Karin Matsdotter.
Born 1713-01-11 in Edebo (AB). [25]
Died 1800-03-05 in Ellan, Singö (AB). [8]


mfmf Mårten Ersson.




mfmm Karin Ersdotter.




mm Sara Ersdotter.
Born 1765-10-28 in Fogdö, Singö (AB). [26]



mmf Erik (Fo Ög) Andersson.
Born 1714 in Fogdö, Singö (AB). [9]
Died 1773-06-11 in Fogdö, Singö (AB). [27]
Bonde Fogdö Östergården.


mmff Anders (Fo Ög) Andersson.
Born in Fogdö, Singö(AB). [9]

Bonde Fogdö Östergården.


mmfm Karin Olofsdotter.
Born 1681 in Fogdö, Singö(AB). [9]
Died 1741-03-04 in Fogdö, Singö (AB). [28]
Norrgården, Fogdö.


mmm Kerstin Stina Persdotter.
Born 1729 in Väddö (AB). [29]
Died 1808-12-22 in Fogdö, Singö (AB). [8]


mmmf Per Olofsson.



 


Biography

Cause of death: Drunkning.

Enligt skolmatrikeln förvärvade kunskaper vid slutet av höstterminen 1847; Läst utantill hela Cathechesen, samt Bibliska historien, Hela gamla testamentet.

1874 bondedotter Ellan
1890 änka Backby med sonen Erik August, drängen Gustaf Malmberg f1860 i Bladåker och svärmodern i hushållet
1900 änka, hemmansägarinna Backby sonen Erik och pigan S W Olsson f1877 i Backby i hushållet
1914 Erik Olssons änka i Backby, självmord genom drunkning under sinnesförvirring



Spouse(s) and children


Married 1874-09-19 in Singö (AB) [30] Erik Olsson. Bonde Ellan Backby.
Born 1846-12-06 in Backby, Singö (AB). [9]
Died 1888-02-23 in Backby, Singö (AB). [31]

Britta Karin Eriksson. Born 1874-11-21 in Backby, Singö (AB). [32]
Died 1880-06-21 in Backby, Singö (AB). [33]

Anna Lovisa Eriksson. Born 1876-05-31 in Ellan, Singö (AB). [34]
Died 1880-06-25 in Backby, Singö (AB). [33]

Olof August Eriksson. Born 1878-01-02 in Backby, Singö (AB). [35]
Died 1880-06-24 in Backby, Singö (AB). [33]

Erik August Eriksson. Bonde Backby.
Born 1880-08-23 in Backby, Singö (AB). [36]
Died 1923-10-27 in Backby, Singö (AB). [37]

Britta Katarina Charlotta Eriksson. Born 1882-11-07 in Backby, Singö (AB). [38]
Died 1883-05-16 in Backby, Singö (AB). [39]

Lydia Charlotta Eriksson. Born 1884-11-02 in Backby, Singö (AB). [40]
Died 1885-02-08 in Backby, Singö (AB). [41]




Sources

  1. Födda Singö/GID 2513.21.15900
  2. GID 2513.24.4800
  3. HFL Singö 1833-1841/NSFF FB C2 1797-1836, AI:8 s11
  4. GID 2513.21.19700
  5. Ingegerd Holmströms forskning/FB Singö, AI:5 s11, AI:4 s21, AI:6 s12, AI:8 s11, s7
  6. GID 2513.21.19300
  7. Ingegerd Holmströms forskning, AI:5, AI:3 s4, AI:4 s21, AI:6 s18
  8. DB Singö
  9. Ingegerd Holmströms forskning
  10. AI:3 s29
  11. Ingegerd Holmströms forskning/FB Singö, AI:6 s18
  12. AI:3 s4
  13. Björn Hagelins forskning
  14. Björn Hagelins forskning/DB Singö
  15. Födda Häverö C:1, 1722 nr 17
  16. http://www.hobbysida.com/slf/karinlan.htm#1092
  17. Fredrik Perssons forskning
  18. Födda Häverö C:1 1688-1723, Singö AI:1 (1734-1752) s 6-7
  19. HFL Singö 1852-1861
  20. Ingegerd Holmströms forskning/FB Singö, AI:3 s3, AI:4 s18, AI:6 s13
  21. HFL, FBDB/GID 2513.21.18900
  22. Ingegerd Holmströms forskning/FB Singö
  23. Staffan Adolfsson, AI:3 s3
  24. Staffan Adolfsson
  25. Staffan Adolfsson, AI:5 s13, AI:4 s18
  26. Ingegerd Holmströms forskning/FB Singö, AI:3 s31
  27. CI:1 s89
  28. Ingegerd Holmströms forskning/DB Singö
  29. HFB GID 2513.8.28800, , AI:4 s4
  30. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.58.25700
  31. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.5.32400
  32. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.58.9600
  33. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.40.48600
  34. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.62.14900
  35. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.36.14400
  36. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.40.8200
  37. GID 100001.112.4900
  38. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.42.13800
  39. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.43.52300
  40. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.44.13900
  41. Ingegerd Holmströms forskning/GID 100001.66.51800
Index of persons       Index of places

Created 2018-12-30 using Disgen version 8.2d.